Hogyan szúrjuk ki egy lakáshirdetésből, hogy magánszemély árulja-e?

2014.11.22.Hétköznapok

Sokan próbálják elkerülni a lakásvásárlásnál, hogy ingatlanügynök is belépjen a képbe, mert jellemzően ilyenkor nem lehet alkudni (vagy eladás esetén magasabb árat mondani), és a közvetít jutaléka pedig igen magas, amit szinte mindig beépítenek a lakásárba, szóval a vevő jár rosszabbul.

Mikor jó egy ingatlanközvetítő?

Amennyiben nem akarunk túlságosan sokat foglalkozni a lakáskereséssel vagy éppen az eladással, egyszerűen csak megbízunk valakit, aki kezeli azt. Vevők szempontjából is jó lehet, hiszen a közvetítő mutatja meg az otthont, és mindenfélét lehet kérdezni tőle, amire a háziak nem biztos, hogy tudnak egyből válaszolni. Mégis azonban sokan nem szeretnének élni az ingatlanközvetítők segítségével, kiszúrni pedig nem mindig egyszerű az ügynököket.

Hogyan szűrjük ki a magánszemélyeket?

A legegyszerűbb módja az, ha a hirdető odaírja, hogy magánszemélytől van. Ám ez nagyon sok esetben nem történik meg, mert nem gondolják, hogy ez előny lehet, vagy mondjuk lemarad. Egy apróhirdetési lapban viszonylag könnyű kiszúrni az irodákat, általában övék a bekeretezett hirdetések, és sokszor jól láthatóan kiírják, hogy milyen irodáról van szó. Persze lehet, hogy a hirdetés sima, ilyenkor nézzük meg, hogy ugyanazzal a telefonszámmal látunk-e még a blokkban hirdetést. Ha igen, nagy valószínűséggel ingatlanügynökről van szó, ritka az, ha valaki egyszerre több ingatlanát árulja.

Lakáshirdetés

Lakáshirdetés

És az online portálok?

Nem egy lakáskereső portál létezik, és kismillió apróhirdetés. Lakát venni nem egyszerű, időigényes feladat, érdemes lehet több portálon nézelődni. Vannak olyan ingatlanok, amelyet több cég is képvisel, az ügynöki díj miatt akár tízezres, százezres különbségek lehetnek egyazon háznál. A telefonszám csekkolás itt is eredményes lehet, sokan nem írják ki, melyik cég képviseletében járnak el. Egyesek több mobilszámmal rendelkeznek, ellenőrizzük a nevet és a profilt, amennyiben nyilvánosan rá lehet keresni az hirdető adatlapjára. A túlságosan egy sablonra épülő megfogalmazások is mindenképpen gyanúsak.

Természetesen a legegyszerűbb módja felhívni a hirdetőt a megadott telefonszámon, de ha szeretnénk egy kicsit spórolni a számlánkon, akkor legyünk egy kicsit körültekintőek.