Az ingatlanvásárlás fontos lépései

2014.11.19.Hétköznapok

Ha megtaláltuk leendő otthonukat, és szeretnénk megvásárolni, érdemes néhány fontos tanácsot megfogadni. Mivel egy nagy értékű beruházásról van szó, nem szabad csak úgy belevágni, hiszen sok időt és akár pénzt is spórolhatunk, ha megfontoltan fogunk hozzá.

Lássunk tisztán!

Miután nyugtáztuk a lakás állapotát, tisztában vagyunk a vonatkozó költségekkel, és eldöntöttük, hogy meg szeretnénk vásárolni, ellenőrizzük a tulajdoni lapot. Ez azért is fontos, mert sok bosszúságtól megóvhatjuk magunkat. A tulajdoni lapot bárki kikérheti az illetékes földhivatalnál. A dokumentumból világosan kiderül, hogy tehermentes-e az ingatlan vagy sem, és kristály tisztán láthatjuk a tulajdoni viszonyokat. Ha az adatok rendben vannak, utána következhet az alku.

Alkudni mindig érdemes, de a mérték változó

Tapasztalatok szerint a panellakásoknál a legkisebb az alku lehetősége, és a családi házaknál a legnagyobb. Az előbbinél általában 5 százalék körüli összeget lehet alkudni, míg a házaknál – szélsőséges esetekben – akár 30 százalékot is. Az alku sikere mindig attól függ, hogy mi motiválja az eladót.

Ha például sürgős számára az eladás és viszonylag kevesen érdeklődtek eddig az ingatlana iránt, akkor nagyobb engedményre is számíthatunk, ám ha nem sürgeti semmi, akkor lehet, hogy csak minimálisan enged a vételi árból. Fontos, hogy a tárgyalások során, tisztázni kell, hogy pontosan mi marad az ingatlanban, a konvektoroktól kezdve a beépített konyhaszekrényig.

Kérjük szakember segítségét

Miután megállapodtunk, megfelelő jogi képviseletre lesz szükségünk, aki az adás-vétel koordinálásában segít majd nekünk. Érdemes ingatlanforgalmi szakjogászhoz vagy ingatlan adás-vételi szerződésekre szakosodott ügyvédhez fordulni. Fontos, hogy az esetleges közüzemi tartozásokat is feltüntessük a szerződésben és ezeket – ha nincs pénze az eladónak – együtt fizessük ki és kérjük ki a „0-s igazolásokat”. Szintén lényeges a szerződésben pontosan rögzíteni, hogy mikor és milyen körülmények között történik majd az ingatlan birtokba adása. Ha pedig mindenen túl vagyunk, az összeg is kiegyenlítésre kerül, nincs más dolgunk, mint a költözés.