A motivációs levél titkai
A jobbnál-jobb munkalehetőségeket vadászva egyre több helyen találkozunk azzal, hogy az önéletrajz mellé motivációs levelet is írnunk kell. Sőt, mára már szinte alapkövetelmény lett ez is. Nem csoda, hiszen a sok jelentkező közül a leendő munkaadónak nem egyszerű döntenie, kit hívjon be interjúra, kell, hogy kapjon több információt is.
Előnyre tehetünk szert
Mielőtt kötelező nyűgnek éreznénk a motivációs levél megírását, inkább lehetőségként érdemes rá tekintenünk. Itt ugyanis van lehetőségünk arra, hogy sokkal többet megmutassunk magunkból, mint amennyit egy önéletrajz megenged. Megfogalmazhatjuk, hogy mennyire vagyunk elkötelezettek szakmánk, és leendő munkánk iránt, sőt, arról is képet adhatunk, hogy mennyire vagyunk lelkesek, és megbízhatóak. Ezáltal pedig jelentős előnyre tehetünk szert, és nagyobb eséllyel nyerjük el a kívánt állást.
Követelmények
Vannak természetesen formai követelményei egy motivációs levélnek, amelyeket mindenképpen be kell tartanunk. Tartalmaznia kell megszólítást, indoklást, azt, hogy hol találtuk a foglalkozás meghirdetését, miért jelentkeztünk annak betöltésére, elköszönést, és aláírást. Érdemes arra törekedni, hogy olyan tények, információk kerüljenek bele egy motivációs levélbe, amelyeket az önéletrajzba nem tudtunk belefoglalni.
Adhatunk információt arról, hogy mely pozícióra jelentkeztünk, honnan értesültünk róla, miért mi vagyunk a legalkalmasabbak a munka betöltésére, és miért szeretnénk azt betölteni. Fontos lehet itt kiemelni azt, hogy milyen sikereket értünk el a korábbi tapasztalataink során, mely munkahelyen, és mit teljesítettünk.
Az aranyszabályok
Aranyszabály egy jó motivációs levélnél, hogy eredeti legyen, egyéniségünket tükrözze, természetesen igazodva az álláshirdetés hangvételéhez. Ha a hirdetésből érezzük, hogy egy komolyabb, tekintélyesebb stílusban íródott, akkor mi is tartsuk ehhez magunkat motivációs levelünk megírásánál. Érzékeltessük a munkaadóval, hogy tudjuk hozni azt a színvonalat, amit megkövetel, és tegyünk tanúbizonyságot alkalmazkodó készségünkről. Viszont, amennyiben olyan álláshirdetéssel találkozunk, amely könnyedebb, lazább hangnemben íródott, akkor bátran vegyük fel mi is ezt a kifejezésmódot, és közvetlenebb levelet is írhatunk. Semmiképpen ne legyen modoros, mesterkélt az írás, mert ez negatívan hat, és kerüljük a körmondatokat, helyette egyszerűen és világosan fogalmazzunk.